بطری اصلی ادکلن

عطر و غلظت

عطر و غلظت

محصولاتی که به‌ عنوان انواع عطر شناخته می‌شوند تنها در میزان غِلظت عصاره‌های روغنی معطر در حلال آن ، که می‌تواند شامل اتانول یا ترکیبی از آب و اتانول باشد متفاوت هستند . شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت ، شدت و طول عمر ترکیبات معطر ( اسانس طبیعی / روغن عطر ) مورد استفاده در آن می‌باشد : هر قدر درصد ترکیبات معطر افزایش می‌یابد ، شدت و ماندگاری آن نیز زیادتر می‌شود .

معیارهائی که برای توصیف غِلظت تقریبی یک عطر با استفاده از درصد و یا حجم روغن معطر در آن ، مورد استفاده قرار گیرد معمولاً مبهم و غیر دقیق می‌باشند . فهرستی از عبارات معمول به شرح زیر ارائه شده‌است :

پودر عطر شامل ۳۱٪ اسانس عطری در پودر تالک آرایشی بدون وجود الکل می‌باشد .

عصاره عطر یا perfume با غلظتی بین ۱۵–۴۰٪ از مواد معطر غلیظ‌ترین ، خالصترین ، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است .

اسپریت دو پرفیوم یا ESdP شامل ۱۵–۳۰٪ مواد معطره ، یک ترکیب که به ندرت بین عصاره عطر و ادو پرفیوم استفاده می‌شود .

ادو پرفیوم یا EdP با غلظتی در حدود ۱۰–۲۰٪ رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست . این نوع عطر را با عبارت ( millésime ) نیز نشان می‌دهند .

ادو تویلت یا EdT در حدود ۵–۱۵٪ غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود .

ادوکلن یا EdC ، با غلظتی در حدود ۳–۸٪ از مواد معطر قابل ذکر است که عبارت Original Eau de Cologne یک نام تجاری ثبت شده است .

پرفیوم میست با غلظت ۳–۸٪ مواد معطره در حلال غیر الکلی .

اسپلش و افترشیو (EdS) با ۱–۳٪ غلظت مواد معطره .

در تمام این محصولات اتانول و یا ترکیب آب و اتانول به عنوان حلال مواد معطر به کار می‌رود . روغن‌های معطر می‌توانند در روغن‌های بی‌بوی دیگری نظیر روغن نارگیل تصفیه شده و یا موم‌های مایعی نظیر روغن جوجوبا ( Jojoba oil ) حل شوند . در انواع نامرغوب عطرها در حلال‌های فراری چون اِتر نیز حل می‌شود .

عطر و غلظت

1 پاسخ
  1. فرزاد
    فرزاد says:

    این مطلب خیلی مفید بود
    مطمئنا در جامعه ی مصرف کنندگان عطر، این مطلب خواهان زیادی دارد.
    تفاوت قیمت عطر ها و ماندگار بودن آن معیار مهمی برای هزینه عطر است که ما از آن غافل بودیم چون این مقاله ی مختصر و مفید را نخوانده بودیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *