آروماتراپی در دوران عادت ماهانه

rose - گل رز

آروماتراپی در دوران عادت ماهانه
آروماتراپی یا عطر درمانی رویه ای فراموش شده در رفع مشکلات دوران قاعدگی …
عادت ماهانه يا قاعدگي رويه اي طبيعي در جنس زن است . عادتي كه همه زنان و دختران بالغ يك بار در ماه و تا زمان يائسگي درگير آن میشوند . هنگام بروز علائم عادت ماهانه علاوه بر تغيير در سطوح هورموني رفتار و روحيات بانوان هم دستخوش تغييراتي مي شود . به ويژه كه قاعدگي نامنظم ، درناك و عفونت زا باشد . امروزه اكثر بانوان براي تسكين دردهاي فيزيولوژيكي قاعدگي از مسكن هايي چون كدئين ، ژلوفن و مفناميك استفاده مي كنند . خوردن نبات داغ و بعضي دمنوش هاي گياهي همانند دم كرده زعفران هم رايج است. اما عطر درماني ( آروماتراپي ) از جمله شيوه هاي فراموش شده طب سنتي است كه اتفاقا اثربخش تر و سهل الوصولتر است . درمانگران طب سنتي از رايحه و خواص درماني اسانس و يا روغن گل سرخ براي درمان عفونت‌ها ، كوفتگي‌ها و اختلالات روحي مثل افسردگي و بي‌نشاطي كه در دوران قاعدگي در زنان بروز مي كند بهره مي‌برند.
اهميت اين نوع درمان به اثر بخشي و جامعيت آن مربوط است به نحوي كه درمان با اين شيوه علاوه بر قاعدگي در مورد كودكان و رفع مشكلات روحي و رواني آنها توصيه مي شود . اسانس گل سرخ در ميان اسانس‌هايي كه در عطردرماني براي درمان بيماري‌هاي جسم و روح مورد استفاده قرار مي‌گيرد يكي از موثرترين و ملايم‌ترين اسانس‌هاست . از جمله ويژگي هاي عصاره و يا روغن گل سرخ خصوصيت ضد افســردگي و نشاط‌ آوري آن است كه بسيار مورد توجه درمانگران در مكاتب مختلف درماني قرار گرفته است. در اين شيوه ، درمانگر با تجويز اسانس يا روغن اين گياه به بيمار به او كمك مي‌كند تا به مرور بر افسردگي غلبه كرده و پرخاشگري و آثار روحي منفي ناشي از قاعدگي را بهبود بخشد . بيمار با بوييدن اسانس گل سرخ در زماني مشخص علائم ناخوشايند را پشت سر گذاشته و دوباره روال عادي زندگي را از سر مي گيرد . گاهي ممكن است اين درمان به‌عنوان درمان اصلي به بيمار توصيه شود و گاهي به‌عنوان درمان كمكي. معمولا در اين شيوه بيمار با گرم كردن شيشه روغن گل سرخ رايحه آن را در هواي منزل يا محل كار مي پراكند و با استنشاق آن اثرات مثبت دريافت مي كند . متخصصان آروماتراپي استشمام روغن گل سرخ و بخور گل‌هاي خشك شده آن را در تنظيم دوره‌هاي قاعدگي خانم‌ها بسيار موثر مي‌دانند. همچنين استفاده از رايحه گل سرخ در ساليان دور به عنوان درماني براي سرد مزاجي و عاملي براي افزايش ميل جنسي رايج بوده است . حكيمان استنشاق بوي گل سرخ را در افزايش توان باروري زنان مهم تلقي كرده و به بانواني كه تمايل به باروري داشتند بوييدن گل سرخ و يا عصاره آن را تجويز مي كردند . جالب است بدانيد كه براي تهيه اسانس گل سرخ به ميزان يك ليتر به پنج هزار شاخه گل سرخ نياز داريد ! براي ضدعفوني كردن و پاكسازي فضاي منزل متناسب با اقليم و روحيات خود از اسانس يا عطر گياهاني چون گل سرخ ، رزماري ، مرزه ، ترنج ، اكاليپتوس استفاده كنيد . ودر پايان چند توصيه :
• در دوران قاعدگي از عطرهايي با اسانس هاي جوز ، فلفل و عصاره هاي تند استفاده نكنيد چرا كه ممكن است حس پرخاشگري شما را تشديد كنند .
• هرگز با عطر دوش نگيريد . باور عمومي زنان اين است كه با دوش گرفتن و خالي كردن شيشه عطر بر روي خود در زمان قاعدگي بوي نامطبوع ترشحات طبيعي بدن خود را از بين مي برند .
• از عطرهايي با رايحه گلها خصوصا گل سرخ استفاده كنيد .
• از زمان آغاز علائم قاعدگي تا دو روز بعد از اتمام آن بوييدن گل سرخ و يا عصاره آن ، همچنين استفاده از عطرهايي با تركيب گل سرخ احساسي خوشايند به شما داده و علائم منفي اين دوره را بهبود مي بخشند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *