انبیق

تاریخچه و شیمی عطر

هنر عطر سازی در زمان باستان از میان رودان و مصر شروع شده و درایران و روم باستان توسعه پیداکرد . اولین شیمی‌دان ثبت شده در دنیا زنی بنام تاپوتی می‌باشد ، یک عطر ساز که طبق لوحه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد در میان رودان می‌زیسته‌است . او گل‌ها ، روغنها و اگیر ترکی را با دیگر مواد معطر چندین بار متوالی تقطیر و صاف می‌کرده تا عطر مورد نظر را تولید نماید .

در سال ۲۰۰۵ ، باستان شناسان آنچه که تصور می‌شود قدیمی‌ترین عطر جهان می‌باشد را در پیرگوس ، قبرس کشف کردند . این عطرها قدمتی بیش از ۴٬۰۰۰ سال دارند . در این مجموعه حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر ، کاسه برای مخلوط کردن ، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴۳٬۰۰۰ فوت مربعی (۴٬۰۰۰ متر مربعی) کشف گردید . در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام ، گشنیز ، گل تلفونی (مورد سبز) ، رزین رسته مخروطیان ، ترنج ، و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند .

« در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در سیلک کاشان ….. غیر از ظروف سفالین بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر ، که گویا مخصوص نگهداری عطر بود در حفریات سیلک پیدا شده است و همچنین مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده است . »

درقرن نهم میلادی ابو یوسف کندی شیمیدان عرب ، کتابی دربارهٔ عطرها به نام شیمی عطر و تقطیر نوشته‌است . این کتاب شامل بیش از یک صد دستور برای تهیه روغنهای معطر ، مرهم‌ها ، عرق‌های گیاهی و جایگزین‌هایی برای داروهای پر هزینه می‌باشد . به علاوه در این کتاب ۱۰۷ روش و دستور العمل برای عطر سازی و ساخت تجهیزات مربوطه ، از جمله انبیق ، شرح داده شده‌است .

دانشمند ایرانی ابن سینا فرایند عصاره گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه بطور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرد . اولین تجربه او با گل رز بوده‌است . از زمان این کشف ، عطر از مخلوطی از روغن‌ها ، گیاهان و یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را بوجود می‌آورند به دست می‌آید . از این میان گلاب بلافاصله میان مردم محبوب شد . مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی به طور قابل توجهی صنعت عطر سازی و پیشرفت‌های علمی و بخصوص شیمی را در غرب تحت تأثیر قرار داده‌اند .

تاریخچه و شیمی عطر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *