نت بویایی

توصیف عطر و هرم بویایی

هرم رایحه‌ها

فرمول دقیق عطرهای تجاری محرمانه نگه داشته می‌شوند . حتی اگر آنها را منتشر کنند ، آنچنان رایحه آنها تحت تأثیر مواد و بوهای پیچیده‌ای می‌باشند که کمک زیادی برای تشخیص و توصیف آن عطر خاص نمی‌کنند . با این حال ، یک فرد متخصص در عطر می‌تواند به طرز ماهرانه‌ای به اجزاء و عناصر سازنده آن پی ببرد .

عملی‌ترین راه برای توصیف یک عطر توجه به عناصر آن رایحه و یا ” خانواده ” ای است که به آن تعلق دارد ، تمام آن رایحه‌هایی که احساس کلی از یک عطر را از شروع استفاده از آن تا آخرین لحظه‌ای که اثر آن باقی‌مانده ، می‌سازد .

نُت‌های رایحه

عطر نیز در تشابه با نت‌های موسیقی به داشتن سه گروه از نت‌های گوناگون توصیف می‌شود که یک رایحه هماهنگ را بوجود می‌آورند . این نت‌ها به مرور زمان آشکار می‌شوند ، اولین بویی که از عطر به مشام می‌رسد مربوط به نت بالایی می‌باشد . به دنبال آن نت میانی احساس می‌شود و در آخرین مرحله نت پایه خود را بتدریج آشکار می‌نماید . این نتها با دقت و با توجه کامل به فرایند تبخیر عطر به وجود می‌آیند .

نت بالایی : بویی است که به محض استفاده از یک عطر به مشام می‌رسد . نت‌های بالایی شامل ملوکولهای کوچک و سبکی هستند که به سرعت تبخیر می‌شوند . آنها در شکل گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به آن عطر نقش مهمی ایفا کرده و در نتیجه در فروش آن عطر بسیار حیاتی می‌باشند .

نت میانی : بویی است که درست زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد خود را نشان می‌دهد . ترکیبات نت میانی قلب یا بدنه اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و به عنوان یک پوشش برای عدم احساس بوی نامطبوع اولیه نت پایه عمل می‌کنند . این بوی ناخوشایند ابتدایی در نت‌های پایه با گذشت زمان مطبوع و دل‌انگیز می‌شوند .

نت پایه : هنگام محو شدن بوی نت میانی ، نت پایه شروع به آشکار شدن می‌کند . نت‌های پایه و میانی یک عطر با یکدیگر اساس عطر را تشکیل می‌دهند . نت‌های پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می‌آورند . ترکیبات این گروه از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده به مشام نمی‌رسند .

رایحه‌های نت‌های بالایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایه قرار می‌گیرند ، بعلاوه رایحه نت پایه نیز بوسیله مواد استفاده شده در نت میانی تغییر می‌کند . سازندگان عطرها معمولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات نمایشی و انتزاعی به نمایش می‌گذارند .

گروه بندی بر اساس فراریت

مواد معطر بر اساس فراریت و ضریب تبخیر آنها ( نُت‌های عطر ) بوسیله فردی بنام پُوشِر ( Poucher ) بین ۱ تا ۱۰۰ طبقه‌بندی شده‌اند .

نُت ضریب تبخیر

نُت‌های بالایی : ۱ تا ۱۴ ( بیشترین فراریت )

نُت‌های میانی : ۱۵ تا ۶۰

نُت‌های پایه : ۶۱ تا ۱۰۰ ( کمترین فراریت )

توصیف عطر و هرم بویایی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *