رایحه های اصلی

رایحه های اصلی

رایحه های اصلی

گلی :

گل بو :

مخلوطی پیچیده از گیاهان گلدار که به صورت طیفی گسترده از رایحه ها در ساختار عطرها نقش بازی می کنند . در صنعت عطر سازی از گل به عنوان حسی عاشقانه در اغلب عطرهای زنانه استفاده می شود . اغلب شیرین هستند و بستگی به نوع گل تند ، ملایم و یا متعادل هستند .

گل سفید :

گلهایی چون مریم ، یاسمن ، پیچ امین الدوله و برخی از شکوفه ها مثل شکوفه لیمو . شیرین و به دلیل کنتراست و وسعت بویایی عمیقی که دارند در بعضی مواقع حتی تلخ نیز محسوب می گردند .

گل زرد :

غنی ، اصیل که جلوه ای باشکوه و مجلل در رایحه ایجاد می کنند . بسیار گیرا ،جذاب و اقوا گر ، شیرین و شیک . گل یلانگ یلانگ مثال خوبی در این مورد است .

ادویه ای:

ادویه ای (پر حرارت) :

گنجینه ای عمیقا گرم ، پیچیده ، تند و معطر . از ویزگی های این تم بویایی رایحه عجیب آن است که گاهی شیرین و یا تلخ است ، گرم ، چوبی ، با طراوت ، رایحه ای بکر و غنی و با قدرت پراکنش بالا و همچنین نفوذ گرمای عجیب و شدید از مشخصه های بارز این مجموعه محسوب می گردد . ادغام آرایه هایی چون زنجبیل ، هل ، دارچین ، میخک که از جزایر گرمسیری و مسیرهای تجاری باستانی حکایت دارد .

ادویه ای (با طراوت) :

ادویه هایی مانند برگ بو و شوید که به غیر از تندی و تیزی که در مشخصه نمایه بویایی خود دارند حس طراوت و تازگی را نیز القا می کنند .

ادویه ای (ترد) :

ادویه هایی که درصد غلظت کمتری نسبت به ادویه های با طراوت و پر حرارت دارند و از شفافیت و وضوح رایحه بیشتری برخوردارند . انیسون ستاره ای و انیسون نمونه هایی از این دسته هستند .

منابع حیوانی :

اشاره به منابعی است که از حیوانات مشتق شده ، مانند عنبرسائل ، مشک ، فیبر کاستور . این منابع روغنی سنتتیک در عطر سازی مدرن امروزی استفاده می گردند . بسیاری از این منابع رایحه ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمتر در عطر سازی استفاده می گردند و به عطر عمق و لذت می دهند .

عنبر سائل :

ماده ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می آید . عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می کند .

کهربا :

در عطر سازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می شود و به تقلید از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده است .

مشک :

ماده ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون های حمام ، خمیر دندان ، صابون ، شامپو ، مواد شوینده استفاده می شود . مشک طبیعی در حالت خام آن تند است . در عطر سازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می گیرد . هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می گردد . مشک معمولا شیرین و گرم است .

وانیل :

یکی از عناصر مهم عطر سازی است . عطر وانیل بسیار عمیق ، ماندگار و نفیس است . وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است . گرم و شیرین میباشد .

چرم :

ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می گردد . تند گاهی تلخ و یا شیرین میباشد .

قهوه :

یکی از محصولات با ارزش در جهان است . در عطر سازی غنی ، گرم و تلخ میباشد . به عنوان نمونه ای از این گروه می توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد .

کاکائو :

ملایم و محبوب ، عطر و بوی دلپذیر . اغوا کننده و کمی تند . عطر Guerlain L’Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme ، نمونه ای بارز از این رایحه است .

بالسامیک :

صمغ و رزین ، وابسته به بلسان که یکی از کهن ترین اجزا در عطر سازی محسوب می گردد . به عبارت ساده مواد صمغی شکلی که از ترشحات پوسته درختان بزرگ و یا از غلاف گل و یا شکوفه ها بدست می آیند و اغلب خشک شده اند را رزین و یا صمغ می نامند . بسته به منبعی که از آن به وجود آمده ممکن است ، شیرین ، تلخ و یا تند باشد .

بخور دان به :

سوزاندن مواد معطر و یا رزین که به صورت جامد و یا پودر درآمده اند . حاصل دودی معطر و خوشبو است .

دودی :

بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه ای گرم ، ملایم و مطبوع نیز شناخته می شود . رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به نوعی سحر و جادو میکند . چوب ، رزین ، چرم ، پلاستیک ، وانیل ، نعنا هندی ، تنباکو و منابع حیوانی می توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند .

رایحه سبز (سبزه (گیاهان سبز)) :

علاوه بر این که رایحه ای مدرن در عطر سازی به حساب می آید ، یاد آور چمن ، علف های هرز و خزه است که می تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل ، جنگل های مناطق استوایی و تپه های کوهستانی را تداعی کند . Chanel 19 , Ralph Lauren Lauren , و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند .

عودی :

چوب صمغی معطر . شیرین ، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه .

گیاهی (علف و گیاه ، گیاهان داروئی و معطر) :

رایحه ای طبیعی ، خاکی ، گیاهی و ترد که حس طبیعت و سلامتی را القا می کند . گاهی اوقات خزه مانند و ترد بوده و با تم شیرین یا تند مغایرت دارد . عطر گیاهی این گروه کلاسیک شبیه به منابع موجود در باغ مانند نعنا ، رزماری ، اسطوخودوس ،گشنیز و ریحان است .

با طراوت :

تازه و درخشان شامل گل های لطیف ، سبزه و مرکبات که در طول روز ایده آل هستند .

چوبی :

ترکیبی غنی از جنگل ، یک پایگاه عالی برای ساخت بسیاری از انواع عطرها . به عنوان یک تثبیت کننده بسیار مفید . رایحه چوبها با توجه به طیف وسیعی که دارند پیچیده و گوناگون است . ممکن است گرم ، معطر ، دارویی ، شیرین یا تلخ باشند .

تنباکو :

معمولا به عنوان فرمولی در نت پایه عطرهای مردانه قرار میگیرد . فوق العاده و بسیار پیچیده وعمیق ، مرطوب و تند با تمی کمی ادویه ای و بلسان شیرین .

نعنا هندی :

رایحه ای قوی و چوبی که در عین حال غنی و شیرین است . یاد آور اسانس طبیعی و با ارزش در این هنر میباشد .

دریایی :

آب دریای شیرین . تمی دریایی که نقطه عطف و یکی از جدیترین اعضای خانواده عطر می باشند . این نت به نام رایحه آبی ، اقیانوسی نیز نامیده می شود . رایحه ای که از بستر اقیانوس و مه مبهم آن می آید .

آبزی :

شفافیت و طراوت آب ، اقیانوس ها ، آبشارها ، باران ، میوه ها و سبزیجات ترد از ویژگی های این گروه است . عطرهای این خانواده معمولا با آهنگی سرد شروع می شوند و برای فصل بهار و تابستان محبوب می باشند و در طبقه بندی مدرن قرار می گیرند . در ترکیب عطرهای آبزی مرکبات مختلف ، میوه و سبزه و گیاهان بکار میرود .

آلدهیدی :

ترکیبات آلی که از مواد طبیعی (به عنوان مثال پوست پرتقال ، گل رز ، دارچین) به دست می آیند ، همچنین می توانند به طور مصنوعی سنتز شوند . عطر Chanel N 5 for women نمونه خوبی از این گروه است .

اوزونیک :

مواد شیمیایی که به تقلید از رایحه هوای تازه ایجاد شده اند .

پودری :

انواع گسترده ای از نت های طبیعی و مصنوعی . رایحه ای شیرین . اکثرا منابعی چون زنبق ، وانیل ، گل رز ، گل آفتاب گردان ، مشک ، برخی از رزین ها و کهربا را شامل میشود .

خاکی :

یاد آور عمق ، سردی خاک و ریشه گیاهان که در آن حفظ شده ، همچنین قطره باران بر روی زمین خشک و تشنه . رایحه ای متمایز از زمین که محبوب و محصور کننده است . برخی از عطرهای مدرن دارای این ویژگی هستند . ممکن است گاهی این رایحه ناخوشایند باشد .

معطر :

در میان توصیفاتی که برای رایحه در نظر گرفته می شود یکی از گیج کننده ترین هاست . اولین نکته ای که به ذهن میرسد این است که رایحه معطر چیست ؟ خشک ؟ بلسان و رزین ؟ در تعریف کلی باید گفت رایحه معطر ممکن است از منابع مختلفی نظیر برخی از ادویه ها ، صمغ و رزین ، گیاهان ، درختان و برخی از گلها تهیه شود . رایحه ای کمی تند ، با طراوت و تازه که حس سرزندگی می دهد .

مرکباتی :

روغن مرکبات از گونه های مختلف مرکبات به دست می آید . روغن مرکبات از میوه ، پوست ، شاخه و برگ آنها تهیه می گردد که در صنعت عطر سازی به دلیل رایحه نشاط بخش و سبکی که دارند و فراریت بالایی که دارند اغلب در نت های اولیه عطر استفاده می گردند .

میوه ای :

میوه هایی چون خربزه ، سیب ، آلو ، انواع توت ها ، هلو معمولا در ترکیب عطرهای بانوان استفاده می شود . با توجه به ماندگاری و پراکنش این رایحه ها در نت های ثانویه عطر قرار می گیرند . شیرین ، ترش ، با طراوت و تازه .

شیرین بو :

رایحه های شیرین که در اکثر منابع یافت می شود مثل میوه ، شیرینی جات ، گلها ، برخی از چوب ها .

نوشیدنی :

نوشیدنیهای الکلی در صنعت عطر مورد استفاده قرار می گیرند رایحه ای عجیب و
غریب به عطر می بخشند . با طیفی که این نوشیدنی ها دارند تمی خوراکی ، شیرین ، معطر و یا گرم می بخشند .

رایحه های اصلی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *