رایحه های اصلی

رایحه های اصلی

گلی :

گل بو :

مخلوطی پیچیده از گیاهان گلدار که به صورت طیفی گسترده از رایحه ها در ساختار عطرها نقش بازی می کنند . در صنعت عطر سازی از گل به عنوان حسی عاشقانه در اغلب عطرهای زنانه استفاده می شود . اغلب شیرین هستند و بستگی به نوع گل تند ، ملایم و یا متعادل هستند .

گل سفید :

گلهایی چون مریم ، یاسمن ، پیچ امین الدوله و برخی از شکوفه ها مثل شکوفه لیمو . شیرین و به دلیل کنتراست و وسعت بویایی عمیقی که دارند در بعضی مواقع حتی تلخ نیز محسوب می گردند .

گل زرد :

غنی ، اصیل که جلوه ای باشکوه و مجلل در رایحه ایجاد می کنند . بسیار گیرا ،جذاب و اقوا گر ، شیرین و شیک . گل یلانگ یلانگ مثال خوبی در این مورد است .

ادویه ای:

ادویه ای (پر حرارت) :

گنجینه ای عمیقا گرم ، پیچیده ، تند و معطر . از ویزگی های این تم بویایی رایحه عجیب آن است که گاهی شیرین و یا تلخ است ، گرم ، چوبی ، با طراوت ، رایحه ای بکر و غنی و با قدرت پراکنش بالا و همچنین نفوذ گرمای عجیب و شدید از مشخصه های بارز این مجموعه محسوب می گردد . ادغام آرایه هایی چون زنجبیل ، هل ، دارچین ، میخک که از جزایر گرمسیری و مسیرهای تجاری باستانی حکایت دارد .

ادویه ای (با طراوت) :

ادویه هایی مانند برگ بو و شوید که به غیر از تندی و تیزی که در مشخصه نمایه بویایی خود دارند حس طراوت و تازگی را نیز القا می کنند .

ادویه ای (ترد) :

ادویه هایی که درصد غلظت کمتری نسبت به ادویه های با طراوت و پر حرارت دارند و از شفافیت و وضوح رایحه بیشتری برخوردارند . انیسون ستاره ای و انیسون نمونه هایی از این دسته هستند .

منابع حیوانی :

اشاره به منابعی است که از حیوانات مشتق شده ، مانند عنبرسائل ، مشک ، فیبر کاستور . این منابع روغنی سنتتیک در عطر سازی مدرن امروزی استفاده می گردند . بسیاری از این منابع رایحه ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمتر در عطر سازی استفاده می گردند و به عطر عمق و لذت می دهند .

عنبر سائل :

ماده ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می آید . عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می کند .

کهربا :

در عطر سازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می شود و به تقلید از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده است .

مشک :

ماده ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون های حمام ، خمیر دندان ، صابون ، شامپو ، مواد شوینده استفاده می شود . مشک طبیعی در حالت خام آن تند است . در عطر سازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می گیرد . هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می گردد . مشک معمولا شیرین و گرم است .

وانیل :

یکی از عناصر مهم عطر سازی است . عطر وانیل بسیار عمیق ، ماندگار و نفیس است . وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است . گرم و شیرین میباشد .

چرم :

ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می گردد . تند گاهی تلخ و یا شیرین میباشد .

قهوه :

یکی از محصولات با ارزش در جهان است . در عطر سازی غنی ، گرم و تلخ میباشد . به عنوان نمونه ای از این گروه می توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد .

کاکائو :

ملایم و محبوب ، عطر و بوی دلپذیر . اغوا کننده و کمی تند . عطر Guerlain L’Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme ، نمونه ای بارز از این رایحه است .

بالسامیک :

صمغ و رزین ، وابسته به بلسان که یکی از کهن ترین اجزا در عطر سازی محسوب می گردد . به عبارت ساده مواد صمغی شکلی که از ترشحات پوسته درختان بزرگ و یا از غلاف گل و یا شکوفه ها بدست می آیند و اغلب خشک شده اند را رزین و یا صمغ می نامند . بسته به منبعی که از آن به وجود آمده ممکن است ، شیرین ، تلخ و یا تند باشد .

بخور دان به :

سوزاندن مواد معطر و یا رزین که به صورت جامد و یا پودر درآمده اند . حاصل دودی معطر و خوشبو است .

دودی :

بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه ای گرم ، ملایم و مطبوع نیز شناخته می شود . رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به نوعی سحر و جادو میکند . چوب ، رزین ، چرم ، پلاستیک ، وانیل ، نعنا هندی ، تنباکو و منابع حیوانی می توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند .

رایحه سبز (سبزه (گیاهان سبز)) :

علاوه بر این که رایحه ای مدرن در عطر سازی به حساب می آید ، یاد آور چمن ، علف های هرز و خزه است که می تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل ، جنگل های مناطق استوایی و تپه های کوهستانی را تداعی کند . Chanel 19 , Ralph Lauren Lauren , و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند .

عودی :

چوب صمغی معطر . شیرین ، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه .

گیاهی (علف و گیاه ، گیاهان داروئی و معطر) :

رایحه ای طبیعی ، خاکی ، گیاهی و ترد که حس طبیعت و سلامتی را القا می کند . گاهی اوقات خزه مانند و ترد بوده و با تم شیرین یا تند مغایرت دارد . عطر گیاهی این گروه کلاسیک شبیه به منابع موجود در باغ مانند نعنا ، رزماری ، اسطوخودوس ،گشنیز و ریحان است .

با طراوت :

تازه و درخشان شامل گل های لطیف ، سبزه و مرکبات که در طول روز ایده آل هستند .

چوبی :

ترکیبی غنی از جنگل ، یک پایگاه عالی برای ساخت بسیاری از انواع عطرها . به عنوان یک تثبیت کننده بسیار مفید . رایحه چوبها با توجه به طیف وسیعی که دارند پیچیده و گوناگون است . ممکن است گرم ، معطر ، دارویی ، شیرین یا تلخ باشند .

تنباکو :

معمولا به عنوان فرمولی در نت پایه عطرهای مردانه قرار میگیرد . فوق العاده و بسیار پیچیده وعمیق ، مرطوب و تند با تمی کمی ادویه ای و بلسان شیرین .

نعنا هندی :

رایحه ای قوی و چوبی که در عین حال غنی و شیرین است . یاد آور اسانس طبیعی و با ارزش در این هنر میباشد .

دریایی :

آب دریای شیرین . تمی دریایی که نقطه عطف و یکی از جدیترین اعضای خانواده عطر می باشند . این نت به نام رایحه آبی ، اقیانوسی نیز نامیده می شود . رایحه ای که از بستر اقیانوس و مه مبهم آن می آید .

آبزی :

شفافیت و طراوت آب ، اقیانوس ها ، آبشارها ، باران ، میوه ها و سبزیجات ترد از ویژگی های این گروه است . عطرهای این خانواده معمولا با آهنگی سرد شروع می شوند و برای فصل بهار و تابستان محبوب می باشند و در طبقه بندی مدرن قرار می گیرند . در ترکیب عطرهای آبزی مرکبات مختلف ، میوه و سبزه و گیاهان بکار میرود .

آلدهیدی :

ترکیبات آلی که از مواد طبیعی (به عنوان مثال پوست پرتقال ، گل رز ، دارچین) به دست می آیند ، همچنین می توانند به طور مصنوعی سنتز شوند . عطر Chanel N 5 for women نمونه خوبی از این گروه است .

اوزونیک :

مواد شیمیایی که به تقلید از رایحه هوای تازه ایجاد شده اند .

پودری :

انواع گسترده ای از نت های طبیعی و مصنوعی . رایحه ای شیرین . اکثرا منابعی چون زنبق ، وانیل ، گل رز ، گل آفتاب گردان ، مشک ، برخی از رزین ها و کهربا را شامل میشود .

خاکی :

یاد آور عمق ، سردی خاک و ریشه گیاهان که در آن حفظ شده ، همچنین قطره باران بر روی زمین خشک و تشنه . رایحه ای متمایز از زمین که محبوب و محصور کننده است . برخی از عطرهای مدرن دارای این ویژگی هستند . ممکن است گاهی این رایحه ناخوشایند باشد .

معطر :

در میان توصیفاتی که برای رایحه در نظر گرفته می شود یکی از گیج کننده ترین هاست . اولین نکته ای که به ذهن میرسد این است که رایحه معطر چیست ؟ خشک ؟ بلسان و رزین ؟ در تعریف کلی باید گفت رایحه معطر ممکن است از منابع مختلفی نظیر برخی از ادویه ها ، صمغ و رزین ، گیاهان ، درختان و برخی از گلها تهیه شود . رایحه ای کمی تند ، با طراوت و تازه که حس سرزندگی می دهد .

مرکباتی :

روغن مرکبات از گونه های مختلف مرکبات به دست می آید . روغن مرکبات از میوه ، پوست ، شاخه و برگ آنها تهیه می گردد که در صنعت عطر سازی به دلیل رایحه نشاط بخش و سبکی که دارند و فراریت بالایی که دارند اغلب در نت های اولیه عطر استفاده می گردند .

میوه ای :

میوه هایی چون خربزه ، سیب ، آلو ، انواع توت ها ، هلو معمولا در ترکیب عطرهای بانوان استفاده می شود . با توجه به ماندگاری و پراکنش این رایحه ها در نت های ثانویه عطر قرار می گیرند . شیرین ، ترش ، با طراوت و تازه .

شیرین بو :

رایحه های شیرین که در اکثر منابع یافت می شود مثل میوه ، شیرینی جات ، گلها ، برخی از چوب ها .

نوشیدنی :

نوشیدنیهای الکلی در صنعت عطر مورد استفاده قرار می گیرند رایحه ای عجیب و
غریب به عطر می بخشند . با طیفی که این نوشیدنی ها دارند تمی خوراکی ، شیرین ، معطر و یا گرم می بخشند .

رایحه های اصلی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *