ماندگاری و غلظت عطر

ماندگاری و غلظت عطر

همانطور که قبلا هم اشاره شد ، میزان ماندگاری و پخش بویی تمامی عطرها بر اساس میزان غلظت مواد تشکیل دهنده ی آنها تعریف میشود . با کمی دقت در خواهید یافت که در طراحی و تولید هر عطر عواملی همچون اسانس ، الکل صنعتی و سایر مواد تشکیل دهنده ی عطرها و همچنین میزان غلظت هر یک از این مواد ، تاثیر به سزایی در پخش ، پراکندگی و میزان ماندگاری رایحه دارد . اینبار نگاه اجمالی تر بر این موضوع خواهیم داشت .

Ingredients ، مواد اولیه :

توضیحی است از مواد تشکیل دهنده ی هر عطر که عموما پشت کاور هر عطر داده شده و نوع ترکیبات رایحه ی عطر را بیان میکند ، اینکه عطر از چه چیزهایی تشکیل شده و غلظت به کار رفته در آن چقدر است . در تمامی عطرها حضور ماده ای به نام الکل دنات یا همان الکل صنعتی به چشم میخورد ، از این ماده برای رقیق کردن اسانس به کار رفته و همچنین به عنوان حلال مواد دیگر استفاده میشود . شاهد بودیم که برخی از دوستان در اولین تست هر عطر ، گاها میگویند این عطر که بوی الکل میدهد ! این امری طبیعیست … زیرا در تمامی عطرها تندی و تیزی الکل صنعتی در ثانیه های اولیه ی مصرف به مشام رسیده و پس از مدت زمان اندک و کوتاهی این حالت برطرف شده و دیگر بویی از الکل را استشمام نخواهید کرد . از دیگر مواد تشکیل دهنده ی عطرها میتوان به آکوا واتر یا آب مقطر اشاره کرد . آب تنها ماده ایست که در عطر باعث پخش و پراکندگی میشود . از اینرو به دوستانی که بعد از دو ساعت میگویند عطری که من استفاده میکنم پخش و ماندگاری ندارد ، توصیه میکنیم با مرطوب کردن بخشی که بروی پوست و یا لباسشان اسپری نمودند دریابند که آیا مجددا رایحه را حس میکنند یا خیر ؟ این بدان سبب است که مشامتان به سبب قرار گرفتن مستقیم در معرض رایحه ی عطرتان ، اصطلاحا اشباع شده و کور بویی موقت نسبت به رایحه ی عطری که استفاده نمودید گرفته اید . با مرطوب کردن بخشی که اسپری نمودید ، مجددا خواهید دید که رایحه پخش شده و بوی آنرا استشمام خواهید کرد . در بخش مواد اولیه ، عناصر دیگری هم وجود دارد که از میزان کمتری برخوردارند به طور مثال متوکسیسینامیت ، اتیل اکسیر ، دایسیلامینو ، هیدرو بنوئیل ، بنزیل الکل و …

هر عطر بسته به نوع غلظت آن از ولومی با درصد 79 الی 81 درصد برخوردار است . این بدان معناست که میزان بکار رفته ی اسانس روغنی در این عطر به میزان 19 الی 21 میلی لیتر در هر عطر 100 میلی لیتری است .

Concentraition غلظت :

در دنیای عطر ، ماده ی اصلی به کار رفته در تمامی عطرها نام عمومی Fragrance را به خود گرفته ، فراگرانس یا همان عصاره ی روغنی ( اسانس ) ، ماده ی اصلی برای تولید تمامی عطرها محسوب شده و توسط شرکت های بزرگ تولید کننده ی اسانس های روغنی ، به سفارش برندهای تولید کننده ی عطر در جهان طراحی و تولید میگردد . ده شرکت مطرح در سال 2015 – 2016 در سورس و رنکینگ جهانی به ترتیب شرکت های ، فرمنیخ ، فروتارون ، ژیوادان ، تی . هاسگاوا ، آی اف اف ، مان ، روبرتت ، سنساینت ، سیمرایزر و تاکاساگو میباشند . به طور مثال شرکت ژیوادان طراح و تولید کننده ی رایحه ی عطر ادونچر فرش بوده و فرمول این عطر را در اختیار برندی همچون دیویدف قرار داده تا این برند اقدام به تولید عطر ادونچر فرش کند . طراحان بیشماری در زمینه ی تولید و طراحی رایحه های مختلف برای برندهای موجود در جهان ، هر روزه تعداد بیشماری رایحه را ایجاد کرده و در اختیار آنان قرار میدهند . بنابراین اسانس روغنی پایه ی مادر در ساخت و تولید عطرها محسوب شده و با ترکیب آن با موادی که در بخش مواد اولیه نام بردیم ، نهایتا منجر به ساخت و ایجاد عطرها میگردند .

اما برخی از عطرها بر اساس نوع پخش و ماندگاریشان طبقه بندی میگردد . یعنی هر چه میزان غلظت اسانس به کار رفته در عطر بیشتر شود مدت زمان ماندگاری آن نیز بیشتر میشود . همانطور که عرض کردیم ، میزان تقریبی 20 میلی لیتر از هر عطر را اسانس تشکیل داده و از این مقدار ، غلظت به کار رفته ی اسانس در عطر ، تعیین کننده ی مقدار ماندگاری عطر محسوب میشود . میزان غلظت عطرها به پنج دسته تقسیم میشوند که به اختصار خدمتتان توضیحاتی ارائه مینمائیم .

(Perfume (Parfum :

مقدار 20 – 30 درصد اسانس به کار رفته برای ماندگاری بین 6 – 8 ساعت

(Eau de parfume (EDP :

مقدار 15 – 20 درصد اسانس به کار رفته برای ماندگاری بین 4 – 5 ساعت

(Eau de toilette (EDT :

مقدار 5 – 15 درصد اسانس به کار رفته برای ماندگاری بین 2 – 3 ساعت

(Eau de cologne (EDC :

مقدار 2 -4 درصد اسانس به کار رفته برای ماندگاری بیش از 2 ساعت

Eau de fraiche :

مقدار 1 – 3 درصد اسانس به کار رفته برای ماندگاری حدود 2 ساعت

با توجه به میزان استفاده از غلظت های مختلف در هر عطر میزان ماندگاری آن عطر محاسبه میشود . بنابراین در انتخاب هر عطر ، برای داشتن ماندگاری بیشتر به میزان غلظت آن میبایستی توجه نمائید .

ماندگاری و غلظت عطر

6 پاسخ
 1. احمدی
  احمدی گفته:

  سلام : ممنونم از مطالب ارئه شده تو این صفحه . سوالی دارم راجع به چگونگی تشخیص اسانس های ظرف آلومینیومی اصلی و رقیق شده در هنگام خرید . خیلی از عمده فروش ها اسانس هارو رقیق میکنند بعد به اسم کارخانه ای میفروشند . مرسی .

 2. جم پرفیوم
  جم پرفیوم گفته:

  سلام
  شما لطف دارید
  در این خصوص چون تخصصی نداریم ، اظهار نظر هم نمی کنیم ولی معولا اسانس های روغنی را با حلال یا الکل ترکیب میکنند تا قابل اسپری شدن باشند

 3. ابولفضل پورجعفر
  ابولفضل پورجعفر گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم برای غلظت عطر از چه روغنی استفاده کنم؟

 4. زارعی
  زارعی گفته:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدون چه ماده ای در ادکلن های فیک وجود داره که رده بوی بیشتری از ادکلن های اورجینال دارند؟
  و ایا صحت دارد که در ادکلن های فیک از اوره و اسید استفاده میشه؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *