نگهداری عطر

نگهداری عطر

ترکیبات عطرها در صورت عدم نگهداری مناسب به علل زیر می‌توانند کیفیت شان را از دست داده یا کاملاً از بین بروند :

گرما ، نور خورشید ، اکسیژن ، مواد آلی خارجی

نگهداری مناسب عطرها به معنی دور نگه داشتن آنها از گرما و نور خورشید می‌باشد . یک بطری بازشده در صورتی که درست نگهداری شود تا چندین سال می‌تواند کیفیت بوی خود را ثابت نگهدارد . اما وجود اکسیژن در فضای بالای بطری و همچنین عوامل محیطی در بلند مدت بوی عطر را تغییر خواهند داد .

بهترین شرایط نگهداری عطرها اینست که در هنگام عدم مصرف در محفظه‌های تاریک آلومینیومی و یا بسته بندی اصلی خود نگهداری شده و در دمایی بین ۳ تا ۷ درجه سلسیوس نگهداری شوند . موزه (Osmothèque Osmothèque) که یک مرکز و موزه نگهداری عطر می‌باشد ، عطرهای خود را در محفظه‌های آلومینیومی که فضای خالی آنها با گاز آرگون پر شده و در دمای ۱۲ درجه سلسیوس نگهداری می‌کند . اگرچه خارج کردن اکسیژن از فضای بالایی بطری‌ها سخت است اما استفاده از پاشنده‌های اسپری نسبت به بطری‌های درباز ، یا غلطکی کمتر عطر را در معرض اکسیژن قرار می‌دهد . بعلاوه ، اسپری ، عطر داخل بطری را از قاطی شدن و برخورد با گردوخاک ، خرده ریزه‌ها و پوست که می‌توانند کیفیت عطر را کاهش دهند دور نگه می‌دارد .

مباحث بهداشتی و زیست محیطی :

مواد اولیه عطرها فارغ از طبیعی یا مصنوعی بودن آنها در صورتی که بطور چشمگیری بکار بروند ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و یا زیست محیطی شوند . هرچند این حوزه در دست مطالعه می‌باشد ، اما هنوز نکات بسیار زیادی در ارتباط با اثر رایحه‌ها بر سلامتی انسان و محیط زیست ناشناخته باقی‌مانده است .

بهداشت :

ایمنی بدن

شواهد موجود در نتایج مطالعات نشریات علمی معتبر در این زمینه نشان می‌دهد که بعضی از رایحه‌ها می‌توانند برخی افراد را منجر به عوارض تنگی نفس کنند ، بخصوص آنهاییکه دچار آسم شدید و یا حساسیتی هستند . بعضی از رایحه‌ها نیز می‌توانند برخی را دچار سر درد و یا عوارض حساسیتی پوست و یا تهوع بنمایند . در بعضی شرایط ، استفاده زیاد از عطر می‌تواند منجر به عوارض حساسیت پوستی شود . برای مثال ، استوفنون، اتیل استات و استون در حالیکه در بسیاری از عطرها وجود دارند ، بعنوان عوامل بالقوه بوجود آورنده آلرژیهای تنفسی نیز شناخته شده‌اند . هر چند اثر بسیاری از این مواد شیمیایی (طبیعی و یا مصنوعی) بستگی به شرایط محیطی و غلظت آنها در عطر دارد . برای مثال لینالول که بعنوان یک ماده سوزش آور و تحریک کننده پوست معرفی شده است ، بعلت تبدیلش به پراکسید بر روی پوست آنرا دچار سوزش می‌کند ، اما کاهش غلظت و یا استفاده از آنتی اکسیدانها در عطر از این مشکل جلوگیری می‌کنند . فورانوکومارین ماده طبیعی که در گریپ فروت و یا کرفس وجود دارد ، می‌تواند موجب واکنشهای شدید حساسیتی ویا افزایش حساسیت به اشعه ماوراء بنفش گردد . بعضی از تحقیقات بر روی مواد معطر نشان می‌دهند که خیلی از ترکیبات آنها می‌توانند باعث سوزش پوست شوند . هر چند برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند موادی نظیر اوپوپوناکس بسیار خطرناکتر از آنی هستند که در عطرسازی از آنها استفاده شود ، اما هنوز اجماع علمی در این زمینه وجود ندارد . همچنین صحیح است که گاهی استنشاق هوای خالی نیز می‌تواند پوست را دچار سوزش کند .

سرطان‌ زایی

شواهد علمی وجود دارد که نیترو – مشک‌هایی نظیر ماسک زیلن (Musk xylene) می‌توانند منجر به بروز سرطان شوند ، در حالیکه مواد افزودنی عمومی دیگری نظیر مشک‌های مصنوعی پلی سیکلیک خاصی می‌توانند موازنه هورمونها را در بدن انسان از بین ببرند . بعضی از ترکیبات طبیعی نظیر ابسولوت اوکمُس نیز شامل ترکیبات حساسیت زا و سرطان‌زا می‌باشند .

مسمومیت

مواد شیمیایی خاصی که در عطرسازی استفاده می‌شوند حتی اگر نه برای انسان ، اما حداقل برای حشرات ، سمی می‌باشند . برای مثال ترکیب تریسیکلودسنیل آلیل اتر که اغلب در عطرهای مصنوعی یافت می‌شود خاصیت دافع حشرات دارد .

محیط زیست :

آلودگی

مشک‌های مصنوعی خوشبو بوده و نسبتاً ارزان می‌باشند ، به همین دلیل به مقادیر متنابهی در محصولات شوینده لباس و تمیز کننده‌های شخصی جهت پوشش بوی بد آنها استفاده می‌گردند . به همین جهت ترکیبات چند نوع از این مشک‌ها در چربی و شیر انسان و همچنین رسوبات و آب دریاچه‌های بزرگ واقع در شمال آمریکا یافت شده است . این آلوده کننده‌ها با ورود به چرخه غذایی حیوانات و انسان ممکن است مشکلات بهداشتی و محیطی اضافه‌ای را بوجود آورند .

انقراض گونه‌ها

بعلت تقاضایی که برای مواد معطری نظیر چوب صندل ، عود هندی و مشک وجود دارد ، این گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند . قاچاق و کشت و نگهداری غیرقانونی این گونه‌ها نیز از دیگر مشکلات موجود می‌باشد .

مقررات ایمنی :

در آمریکا صنعت عطرسازی بطور مستقیم تحت نظارت و کنترل مقررات سازمان مدیریت غذا و داروی دولتی نمی‌باشد . در عوض این سازمان بر سلامت عطرها از طریق کنترل مواد اولیه آنها نظارت می‌نماید بطوریکه بایستی تست شده و بعنوان موادی که بطور عمومی سالم شناخته شده‌اند ، تشخیص داده شوند . از آنجاییکه نیاز به حفاظت از رموز تجارت و فرمولهای تولیدی در این صنعت حیاتی می‌باشد ، شرکت‌های تولیدی بدون توجه به اثر مواد تولیدی اشان بر سلامت افراد فرمول و لیست کامل مواد افزودنی خود را بندرت در اختیار این سازمان قرار می‌دهند . در اروپا ، فهرست اجباری ۲۶ ماده معطر شناخته شده آلرژی زا از ۱۱ مارس ۲۰۰۵ ، به اجرا درآمده است . نیازمندی به فهرست کردن این مواد بستگی به استفاده از آنها در محصول نهایی دارد . محدودیتهایی که سبب الزام به لیست کردن مواد آلرژی زا می‌شود شامل ۰٫۰۰۱٪ برای محصولاتی که بر روی پوست باقی می‌مانند و ۰٫۰۱٪ برای محصولاتی که شسته می‌شوند ، می‌گردد . این قانون باعث شده است که خیلی از عطرهای قدیمی بخصوص در دسته کاج و سرخسی که حاوی مقادیر زیادی عصاره اُوکمس می‌باشد فرمولشان را تغییر دهند .

نگهداری عطر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *