عطر-و-ادکلن

::: پرسش های متداول در مورد عطر ها :::

تفاوت بين عطر، ادو پرفوم، ادو توالت و ادكلن در چيست؟

فرق اين محصولات تنها در ميزان غلظت عصاره روغنی سازنده بوهای مختلف است. هر میزان غلظت عصاره روغنی در يك بو بيشتر باشد ، ماندگاری آن بيشتر خواهد بود.

غليظ ترين عصاره ، عطر يا perfume نام دارد با غلظتی بين 40-15% خالصترين و ماندگارترين بوهاست و در عين حال گرانترين نوع عطر است.

و بعد از آن به ترتيب ، Eau de Perfume با غلظتی در حدود 15-7% رايج ترين نوع عطر است كه ماندگاری مناسبی دارد و به گراني عطر هم نيست. 

ادو توالت (Eau de Toilette) در حدود 6-1% غلظت داشته بوی ملايمی دارد كه ماندگاری زيادی هم ندارد و براي تمديد بوی آن بايد چندين بار در طول روز از آن استفاده شود.

و آخر از همه ادكلن (Eau de Cologne) است كه در واقع همان ادو توالت (Eau de Toilette) است، بويی ملايم دارد و ماندگاری اش نيز همان اندازه است.

در After Shave های مخصوص آقايان كمترين مقدار عصاره روغنی بكار می رود به همين دليل دوام بويش از بقيه كم تر است.

چرا بعضی از بوها نسبت به بقيه ماندگاری بيشتری دارند؟

اشخاصی كه پوستی چرب دارند معمولا بوی عطرشان نسبت به افرادی كه پوست خشك دارند، ماندگاری بيشتری دارد. زيرا پوست چرب به طور طبيعی مرطوب است و رطوبت باعث نگهداری و ماندگاری بوی عطر می شود.

چرا بوی يك نوع عطر در افراد مختلف متفاوت می باشد؟

تركيب شيميايی بدن, رژيم غذايی و سن اشخاص بر عطری كه به پوست زده می شود تاثير مي گذارد. در ضمن, عطر دارای بسياری از روغن های اسانس دار می باشد. برخی از روغن های اسانس دار تاثير متفاوتی بر روی پوست اشخاص می گذارد و احتمال دارد كه برخی از آنها جذب پوست بشود. همين مساله باعث می شود تا بويی از پوست متصاعد شود و در نتيجه بوی عطر نيز متفاوت شود.

انواع عطر کدامند ؟

عطرهای سرد

این قبیل عطرها معمولاً بوی تمیزی، جوانی، و انرژی می دهند. درون مایه رایحه این قبیل عطرها بوی اقیانوس ها را در ذهن زنده می كند. در اسم چنین عطرهایی اغلب نام “آب ” ، “یخ ” ، “باران ” ، و یا “خنك ” به كار می رود و معمولاً در شیشه های آبی تولید شده و جعبه های بسته بندی آنها نیز به رنگ آبی انتخاب می شوند. خانواده این قبیل عطرها بیشتر برای خانم های فعال و ورزش دوست پیشنهاد می شود. از مشهورترین انواع این عطرها می توان به موارد زیر اشاره كرد: 

Issey Miyake L’Eau de Issey 

Bvlgari Blue Notte 

Marc Jacobs bang bang 

Giorgio Armani Acqua di Gio 

Davidoff Cool Wate

عطرهای میوه ای

رایحه این نوع عطرها در لطافت و انرژی كمی شبیه به رایحه عطرهای خنك است با این تفاوت كه قدری شیرینی نیز در آن احساس می شود. درون مایه اصلی این قبیل عطرها معمولاً دربردارنده رایحه مركبات است مانند لیمو، پرتقال، و گریپ فرود. البته برخی از انواع عطرهایی كه در این گروه جای می گیرند بوی سیب، انگور، گیلاس، هلو، و تمشك می دهند. خانم هایی كه این قبیل بوها را دوست دارند معمولاً خوش بین و خوش مشرب بوده، و به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار كنند. از جمله معروف ترین عطرهای میوه ای كه این روزها از طرفدارهای زیادی برخوردار هستند عبارتند از: 

Fresh Sugar 

Acqua di Parma Colonia, 

L.A.M.B. by Gwen Stefani 

Cartier Eau de Cartier

عطرهای گلی

خیلی راحت می توانید بوی این قبیل عطرها را تشخیص دهید. بوی یك یا دو گل در آنها به راحتی قابل تشخیص است. درون مایه اصلی این نوع عطرها دربردارنده رایحه گل های مختلفی نظیر: رز، یاسمن، یاس، و مریم است. این قبیل عطرها مختص خانم های رمانتیك با روحیه زنانه است. اغلب خانم ها نسبت به این نوع عطرها علاقه خاصی دارند و می توان گفت كه این گروه از جمله محبوب ترین عطرهای انتخابی توسط بانوان است. از جمله معروف ترین عطرهایی این گروه نیز میتوان به موارد زیر اشاره كرد: 

Dior J’Adore 

Stella McCartney Stella 

Yves Saint Laurent  

Salvatore Ferragamo 

عطرهای خوراكی

این قبیل عطرها بوی مواد غذایی می دهند. این گروه نسبت به گروه های دیگر قدمت كمتری دارد و تازه چند سال است كه به بازار عرضه می شود. درون مایه اصلی بوی این عطرها، رایحه شكلات و وانیل را در بر دارد. این قبیل عطرها معمولاً برای خانم های خونگرم، مهربان و خانواده دوست پیشنهاد می شود. چند نمونه از محبوب ترین عطرهای خوراكی عبارتند از: 

Aquolina Chocolovers 

Thierry Mugler Angel 

Britney Spears Fantasy 

Comptoir Sud Pacifique Vanille Abricot

عطرهای شرقی

این قبیل عطرها دارای رایحه ای گرم، تند و معطر هستند. درون مایه ی اصلی این عطرها بوی دارچین و عنبر می دهد. این قبیل عطرها معمولاً مورد انتخاب خانم هایی قرار می گیرند كه در عین سادگی بسیار اصیل می باشند، فریبنده و جذاب هستند، تمایل به نمایش دادن خود دارند و بدشان نمی آید كه مركز توجه جمع قرار بگیرند. از جمله معروف ترین عطرهایی كه می توان در این گروه جای داد می توان به موارد زیر اشاره كرد: 

Yves Saint Laurent 

Guerlain Shalimar 

Calvin Klein Obsession

عطرهای چوبی

این عطرها هم مانند عطرهای شرقی بوی تندی دارند اما قدری ملایم تر، دلپذیر تز و جاافتاده تر هستند. درون مایه بوی این عطرها رایحه چوب، خزه، صندل، سدر، و نعناع را در بر دارد. عطرهایی كه در این گروه جای می گیرند می توانند اغلب هم مورد استفاده خانم ها قرار بگیرند و هم آقایون. خانم هایی كه تمایل به استفاده از عطرهای با رایحه چوب دارند عموماً سرزنده، آزاد منش، و خاكی هستند. از جمله محبوب ترین عطرهای چوبی كه در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از: 

Gucci Rush 

Fendi Palazzo 

wood

عطرهای زمستانی

گاهی اوقات زمستان می تواند خشن و بی رحم باشد و به پوست شما آسیب وارد كرده و سلامت كلی بدنتان را با مشكل مواجه سازد. خوب می توانیم به راحتی و با استفاده از عطرهای مخصوص زمستان با رایحه های تر و تازه هم خودمان را خوشبو كنیم و هم كاری كنیم تا بدنمان احساس گرمای بیشتری كند. اسپری و عطرهای مختلفی را می توان در زمستان استفاده كرد اما بهتر است هر عطری را كه انتخاب می كنید از زیر گروه عطرهای چوبی باشد و بوی درخت سرو در خود داشته باشد. بوی چوبی كه در این نوع عطرها احساس می شود سبب می شود كه گرمای بیشتری را احساس كنید و دمای بدن به طور نرمال بالاتر برود.

عطرهای گرم

این عطرها آنقدر خوشبو هستند كه مطمئنم شما حاضرید تشك برقی خودتان را بدهید تا فقط چند قطره از این عطر را به شما بدهند.

دانستنی های کوتاه عطر و ادکلن :

در دنیای مُد، عطر و اودكلن هم مثل رخت و لباس و كفش و كلاه و . . . سال به سال، نو می‌شود اما هر عطری برای هر سن وهرموقعیتی مناسب نیست.

 از عطرهایی مانند بولگاری، اسكادا و ایریا كه رایحه سنگینی دارند، ترجیحا در محافل رسمی استفاده كنید. همیشه بهتر است كه در مكان‌های رسمی از رایحه‌های تلخ، گرم، شیرین و تند استفاده كنید.

در ساخت عطرهای تلخ معمولا از اسانس‌هایی مانند ریشه درختان و ادویه‌های تند شرقی استفاده می‌كنند. عطرهای شیرین و گرم هم عطرهایی هستند كه از بو و طعم شكلات و میوه‌های تابستانی برخوردارند.

 از عطرهایی مانند مادام روشاز، گپ، هوگو و آزارو ترجیحا در محافل دوستانه و صمیمی استفاده كنید. همیشه بهتر است كه در محافل دوستانه و صمیمی، از عطرهای سرد و ترش استفاده كنید.

 عطر سرد به عطری می‌گویند كه حس خنكی و تازگی را القا ‌كند. استشمام این عطرها معمولا باعث می‌شود كه طعمِ میوه‌هایی مانند خیار و هندوانه را به خاطر بیاوریم.

 عطر ترش به عطری می‌گویند كه طعم مركبات را به خاطر بیاورد. عطرهای ترش نیز القاكننده حس طراوت و شادمانی‌اند.

عطرهای سرد و ترش باعث آرامش روحی و رفع خستگی نیز می‌شوند. لابد دیده‌اید كه در باشگاه‌های ورزشی، هوای داخل باشگاه را معمولا با رایحه‌های سرد و ترش مطبوع می‌كنند. عطرهایی با طعم گل‌های وحشی می‌توانند حس صمیمیت بیشتری به محیط القا كنند.

 همانطور كه در بحث رنگ‌ها، از رنگ سال و رنگ فصل برایتان گفتیم؛ در بحث عطرها هم باید از عطر سال و عطر فصل صحبت كنیم. طبیعتا عطرهایی كه بهتر است در روزهای گرم و آفتابی استفاده ‌شوند، با عطرهایی كه مناسب روزهای سرد زمستان‌اند، یكسان نیستند.

در فصل بهار از عطرهای ملایم استفاده كنید. عطرهای ملایم و بهاری را معمولا از گل‌های بنفشه، تمشك و مگنولیا می‌گیرند.

در روزهای گرم تابستان برای ماندگاری بوی عطر باید به دفعات بیشتری از آن استفاده كنید. با این حساب، بهتر است كه در فصل گرم از عطری استفاده كنید كه ماندگاری بیشتری داشته باشد.

در فصل گرم، استفاده از رایحه‌های خنك و ترش، تلخ و ‌‌‌سرد، جنگلی و‌ وحشی بسیار خوشایند است. استفاده از رایحه های خنك و ترش در فصل تابستان، سرمای خوشایندی را به شما و اطرافیانتان منتقل می‌كند و درنتیجه از حس ِ‌گرمای محیط می‌كاهد تا به یك حس تعادل دمایی برسید.

ماندگاری عطرها در هوای سرد بیشتر است. یعنی در پاییز و زمستان با توجه به دمای پایین هوا، الكل موجود در عطر دیرتر تبخیر می‌شود. در فصل‌های سرد سال، بهتر است از رایحه‌های سنگین مانند عطرهای شیرین، تند و تلخ استفاده كنید.

اگر پوست‌تان چرب است، خوشحال باشید چون دوام و ماندگاری عطرها بر روی پوست‌های چرب و تیره بیشتر است. اما عطر برای پوست‌های روشن و خشك، در حكم یك مرطوب‌كننده است و دوام زیادی روی این پوست‌ها ندارد.

اگر پوست‌تان روشن و خشك است و می‌خواهید ماندگاری عطرتان بیشتر شود، بهتر است پیش از استفاده از عطر، از لوسیون‌های مرطوب كننده بدون بو استفاده كنید

از زمان‌های گذشته، این باور همچنان پابرجاست كه عطر و اودكلن را باید به پوست جلوی گردن و یا به مچ دست زد. واقعیت این است كه زدن عطر بر روی محل نبض‌ها (مانند: مچ‌دست، مچ پا، پشت زانوها و نبض گردن) باعث متصاعد شدن رایحه عطر شده و كلا خوشایند است اما پزشكان توصیه می‌كنند به گردنتان عطر نزنید چرا كه این كار، احتمال بیماری‌های پوستی را در این ناحیه افزایش می‌ده.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *