یادداشت ها و هرم بویایی

یادداشت ها و هرم بویایی

فرمول دقيق عطر‌هاي تجاري محرمانه نگه داشته مي‌شوند . حتي اگر آنها را منتشر كنند ، آنچنان رايحه آنها تحت تاثير مواد و بوهاي پيچيده‌اي است كه كمك زيادي براي تشخيص و توصيف آن عطر خاص نمي‌كنند . با اين حال ، يك فرد متخصص در عطر مي‌تواند به طرز ماهرانه‌اي به اجزا و عناصر سازنده آن پي ببرد . عملي ترين راه براي توصيف يك عطر توجه به عناصر آن رايحه و يا خانواده اي است كه به آن تعلق دارد ، تمام آن رايحه‌هايي كه احساس كلي از يك عطر را از شروع استفاده از آن تا آخرين لحظه‌اي كه اثر آن باقي مانده ، مي‌سازد .

نتهاي رايحه

عطر نيز در تشابه با نت‌هاي موسيقي به داشتن سه گروه از نت‌هاي گوناگون توصيف مي‌شود كه يك رايحه هماهنگ را بوجود مي‌آورند . اين نت‌ها به مرور زمان آشكار مي‌شوند ، اولين بويي كه از عطر به مشام مي‌رسد مربوط به نت بالايي مي‌باشد . به دنبال آن نت مياني احساس مي‌شود و در آخرين مرحله نت پايه خود را بتدريج آشكار مي‌نمايد . اين نتها با دقت و با توجه كامل به فرآيند تبخير عطر به وجود مي‌آيند .

نت بالايي :

بويي است كه به محض استفاده از يك عطر به مشام مي‌رسد . نت‌هاي بالايي شامل مولكولهاي كوچك و سبكي هستند كه به سرعت تبخير مي‌شوند . آنها در شكل گيري احساس اوليه يك فرد نسبت به آن عطر نقش مهمي ايفا كرده و در نتيجه در فروش آن عطر بسيار حياتي مي‌باشند .

نت مياني :

بويي است كه درست زماني كه نت بالايي در حال محو شدن مي‌باشد خود را نشان مي‌دهد . تركيبات نت مياني قلب يا بدنه اصلي يك عطر را تشكيل مي‌دهند و به عنوان يك پوشش براي عدم احساس بوي نامطبوع اوليه نت پايه عمل مي‌كنند . اين بوي ناخوشايند ابتدايي در نت‌هاي پايه با گذشت زمان مطبوع و دل انگيز مي‌شوند .(منظور ما همان چيزي است كه مردم به اسم بوي الكل در لحظات اوليه استفاده از عطر از آن ياد مي كنند . )

نت پايه :

هنگام محو شدن بوي نت مياني ، نت پايه شروع به آشكار شدن مي‌كند . نت‌هاي پايه و مياني يك عطر با يكديگر اساس عطر را تشكيل مي‌دهند . نت‌هاي پايه عمق و استحكام هر عطر را به وجود مي‌آورند . تركيبات اين گروه از بوها غني و عميق بوده و معمولا تا ۳۰ دقيقه بعد از استفاده به مشام نمي‌رسند .

رايحه‌هاي نت‌هاي بالايي و مياني تحت تاثير رايحه نت پايه قرار مي‌گيرند ، بعلاوه رايحه نت پايه نيز بوسيله مواد استفاده شده در نت مياني تغيير مي‌كند . سازندگان عطرها معمولا نت‌هاي عطرها را منتشر كرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رايحه‌ها با عبارات نمايشي و انتزاعي به نمايش مي‌گذارند .

خانواده‌هاي بويايي :

گروههاي مختلف عطرها را مانند هر طبقه بندي ديگري نمي‌توان بطور كامل در طبقات مجزا قرار داد ، هر رايحه‌اي طيف‌هايي از ديگر گروههاي بويايي دارد . حتي عطر‌هايي كه به عنوان تك گل ارائه مي‌شوند ، هرچند بطور خيلي ظريف ته بوها و اثراتي از خانواده‌هاي ديگر در خود دارد . رايحه‌اي كه كاملا بشود آنرا به يك خانواده بويايي خاص منسوب كرد به ندرت پيدا مي‌شود چرا كه منوط به اينست كه مواد تشكيل دهنده آن فقط از يك ماده خاص تشكيل شود . (مثلا گلاب ، يا عصاره گل محمدي )

به عنوان نقطه شروع براي تشريح يك رايحه از طبقه بندي خانواده‌هاي مختلف بويايي استفاده مي‌شود ، اما اين به تنهايي قادر به بيان خصوصيات خاص آن عطر نمي‌باشد . طبقه بندي سنتي از حدود 1900 ميلادي به وجود آمد . كه شامل هفت خانواده گل تنها ، دسته گلها ، شرقي ، چوب ، چرم ، كاج و سرخسي مي‌شد ، اما امروزه از طبقه بندي مدرني استفاده مي‌شود كه از سال 1945 ميلادي در پي پيشرفتهاي وسيع در تكنولوژي عطر سازي و همچنين تغييرات در سبك و مذاق مردم بوجود آمد .

گل ها :

رايحه‌هاي كه شامل بوي يك يا چند گل مختلف باشد . يك مثال مناسب عطر Beautiful از شركت Estée Lauder مي‌باشد .

سبز :

اين رايحه احساسي نظير بوي چمن بعد از كوتاه كردن آنها ، برگهاي سبز كه له شوند و يا خيار ايجاد مي‌كنند . به عنوان دو مثال مي‌توان به Sisley’s Eau de Campagne يا Aliage از شركت Estée Lauder اشاره كرد .

آبي :

اقيانوسي يا اُزوني، جديد ترين طبقه در خانواده عطرها كه از سال ۱۹۹۱ ميلادي با توليد عطر Dune توسط Christian Dior وجود آمد . يك بوي بسيار تميز و مدرن كه منجر به توليد عطرهاي دو جنسيتي جديد (كه به طور مشترك توسط خانم‌ها و آقايان استفاده مي‌شوند) شده‌است . بطور معمول كالون ، يك ماده مصنوعي كه از سال ۱۹۶۶ ميلادي توليد مي‌گردد ، در اين عطر‌ها به كار گرفته مي‌شود . اين ماده همچنين براي تغيير جزيي در رايحه‌هاي گل ، شرقي و چوب به كار گرفته مي‌شود . 

مركبات :

يك خانواده قديمي در گروههاي بويايي كه حتي تا اين اواخر در ادوكلن‌هاي خنك و تازه استفاده مي‌شد . پيشرفتهاي جديد عملا ساخت مواد جديدي با رايحه‌هاي مشابه در اين گروه را ممكن ساخته‌است . عطر Brut يك مثال خوب در اين زمينه‌ است .

ميوه‌اي :

شامل عطري از ميوه‌ها ، به غير از مركبات مانند هلو ، انگور فرنگي سياه ، گونه‌اي قره قروت ، انبه ، ميوه گل ساعتي ، و غيره مي‌باشد . عطر Botrytis توسط شركت Ginestet جزو اين گروه مي‌باشد .

خوراكي :

بويي با كيفيتي مانند ” خوراكي ” و يا ” دسر ” . اين بو شامل نت‌هايي مانند وانيل ، لوبياي تونكا (tonka bean) و كومارين (coumarin) ، و تركيبات مصنوعي طراحي شده با بويي شبيه به طعم غذا مي‌باشد . Angel توسط Thierry Mugler يك نمونه از اين عطر‌ها مي‌باشد .

منبع : پرشنگ

یادداشت ها و هرم بویایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *